+90 (216) 383 26 76

Ürünlerimiz / ENTANOX GAZI NEDİR ?

 ENTONOX®, 50:50 oranında nitröz oksit (N₂O) ve oksijen(O₂) içeren bir karışımdır. Hızlı başlangıç ve kısa etki süresi özelliklerine sahip çok etkili bir analjezik ajandır. ENTONOX ve nitröz oksidin yaygın kullanımları etkilerinin öngörülebilir ve güvenilir olduğunu, ayrıca minimal yan etkilere sahip güvenilir bir ajan olduğunu kanıtlamaktadır.

 

 Nitröz oksit 1700lerin ortalarında Priestley, Mayow ve Hales tarafından keşfedilmiş ve saflaştırılmıştır. Amerikalı bir diş hekimi olan Horaca Walles tarafından tıbbi olarak ilk kullanımı diş çekimi sırasındaki ağrıyı azaltmak için 1844 yılında yapılmıştır. 1800lerin sonunda nitröz oksit kullanımı ABD’de popüler hale gelmiştir ve Quincy Coulton tarafından 1867’de Avrupa’da kullanılmıştır.

 

 İlginçtir ki 1800lerin sonuna kadar nitröz oksit tek başına ve herhangi bir takviye hava veya oksijen içermeden kullanılmıştır ve bu nedenle gazın bazı sedatif ve analjezik etkileri hipoksiye neden olmuştur.


 

1881 yılında nitröz oksit ilk defa doğumda ağrı giderilmesi için kullanılmıştır ve 1911 yılında Guedel, doğum ve küçük cerrahiler sırasında bir nitröz oksit ve hava karışımının hastaların tarafından uygulanacağı bir analjezik teknik olarak (muhtemelen ilk hasta kontrollü analjezi) tanımlamıştır. BOC Sağlık Bakım, Tunstall’ın 1961 yılındaki önerilerinden sonra nitröz oksit/oksijen sistemini araştırmıştır. Oda sıcaklığında nitröz oksit içeren sıkıştırılmış homojen bir gaz karışımının saklamanın mümkün olduğunu bulmuştur. Bu BOC’un önceden karıştırılmış gaz patentini almasına ve ENTONOX ürünün geliştirilmesine yardımcı olmuştur.

 

 ENTONOX 1961 yılında Tunstall tarafından doğumda ve Baskett tarafından 1970 yılında ambulans hizmetlerinde kullanılmaya başladıktan sonra akut durumlarda ağrı giderilmesi ve doğumda analjezinin dayanak noktası haline gelmiştir.

 

 Günümüzde nitröz oksit anestezinin ayrılmaz bir parçasıdır. ENTONOX doğum analjezinin önemli bir parçasıdır ve  nedene bakılmaksızın kısa süreli ağrı tedavisi için ideal bir ajan olarak benzersiz bir konuma sahiptir.