+90 (216) 383 26 76

Ürünlerimiz / NİTRİK OKSİT NEDİR ?

                                               Nitrik oksit nedir?

 

Son yirmi yılda yapılan yoğun araştırmalar Nitrik oksit basit bir ifade ile insan vücudunda yaşamsal alarm sistemi denile bilecek bir hormondur Aynı zamanda nitrik oksit insan vücudunun da doğal olarak ürettiği bir gazdır

Hava ile kolayca etkileşerek NO2’ye dönüşür.Gerek NO ve gerekse  NO2 çok güçlü solunumsal uyarıcılar olup;  pulmoner ödem ve kimyasal pnömonit oluşumuna sebep olabilirler.Yüksek konsantrasyonda NO solunması methemoglobin oluşumuna neden olur.

Kimyasal olarak nitrojenin oksitlenmesiyle elde edilen renksiz zehirli bir gaz olarak tanımlanır bu molekülün hücreler arası haberleşmede temel bir görev üstlendiğini ortaya çıkarmıştır. Nitrik oksit, insan vücudunda doğal olarak üretilen bir hormon, yani kimyasal bir habercidir; sinir, dolaşım, savunma, solunum ve üreme sistemlerinin hayati fonksiyonlarının düzenlenmesinde stratejik bir rol oynamaktadır. Nitrik oksidin çok önemli bir görev üstlendiği yerlerden biri de damarlarımızdır.

Mükemmel molekül nitrik oksit sayesinde, vücudun farklı ortamlara göre değişen ihtiyaçları otomatik olarak sağlanır. Kan damarlarının, spor yaparken genişleyerek artan kan ihtiyacını sağlaması veya yaralanma sonrasında daralarak kanamayı azaltması sözü edilen kusursuz sistemin bir sonucudur.

Nitrik Oksit in Damarlardaki Görevi Nasıl Keşfedildi?

1998 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü paylaşan üç bilim adamı, kanda bulunan nitrik oksit (NO) adlı molekülün damarda gevşetici bir etkisi olduğunu keşfetmişlerdir.

Peki, bu molekülün yaptığı etki insana ne kazandırıyordu?

Bu sorunun cevabı çok kısa ve net olmuştur. Hayatta kalmak. Çünkü nitrik oksit iki hayati organımız olan beynimiz ve kalbimizin çalışmasında düzenleyici rol oynar. Bu düzenleyici rolünü, kanın damarlarda rahat bir şekilde akmasını ve tüm organlarımızda rahat bir şekilde dolaşmasını sağlayarak gerçekleştirir. Böylece kan akışını düzenleyip rahatlattığı için beyin kanaması ve kalp krizi riski düşer.